Badanie EEG jest zapisem czynności bioelektrycznej mózgu. Technik zawsze przy umawianiu wizyty informuje indywidualnie i uzgadnia z pacjentem, w jaki sposób przygotować się do badania. 

BADANIE EEG W CZUWANIU

Osoba dorosła

– Dzień przed badaniem lub w dniu badania należy umyć włosy – nie stosować lakierów i żeli do włosów.

– Na badanie pacjent powinien zgłosić się wypoczęty i po spożyciu lekkiego posiłku.

– Nie należy odstawiać stałych leków, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

– W dniu badania nie należy pić napojów zawierających kofeinę.

Dziecko od 5 r.ż.

Badanie EEG dziecka w czuwaniu

– Przygotowanie do badania EEG w czuwaniu jest takie samo jak w przypadku osób dorosłych.

– Dziecko podczas badania musi spokojnie leżeć, dlatego można przygotować ulubioną zabawkę, poduszkę, książkę, a w domu na zasadzie zabawy przećwiczyć otwieranie i zamykanie oczu, oraz głębokie oddychanie w różnym tempie.

– Jeśli dziecko będzie zmęczone i zaśnie podczas badania to będzie to dodatkowym atutem.

BADANIE EEG W TRAKCIE SNU

Badania w okresie snu wykonujemy standardowo u dzieci do 5 r.ż., które nie są w stanie prawidłowo spełniać poleceń. Badanie powinno być wykonane w naturalnej porze snu dziecka. Nie podajemy leków nasennych, by nie modyfikować zapisu EEG.

W niektórych sytuacjach wykonujemy badania snu u dorosłych, ale wtedy są to badania po deprywacji snu czyli wykonujemy je rano po nieprzespanej nocy.

Niemowlę i dziecko do 2 r.ż.

Dzieci do 6 miesiąca życia powinny być umówione na badanie ok. godz. 12.00, wybudzone ok. godz. 6.00 rano i utrzymane w czuwaniu do czasu badania EEG. Po założeniu elektrod dziecko powinno być nakarmione.

Dziecko między 2 a 5 r.ż.

Dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. Umawiamy na badanie ok. godz. 12.00-13.00, wybudzamy ok. godz. 3.00-4.00 rano i pozbawiamy snu do czasu badania. Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek (nie może być na czczo).

Dziecko między 5 a 8 r.ż.

Dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. W przeddzień badania kładziemy dziecko spać nie wcześniej niż o 23.00, budzimy nie później niż o 4.00. Na badanie umawiamy ok. godz. 12.00-13.00 (bez drzemek). Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek.

Dziecko między 8 a 11 r.ż.

Dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. W przeddzień badania dziecko kładziemy spać nie wcześniej niż o 24.00, wybudzamy nie później niż ok. godz. 3.00-4.00. Badanie powinno być umówione po godz.12.00 (bez drzemek). Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek.

Dziecko od ok. 12 r.ż.

Dzień przed badaniem należy umyć dziecku włosy. Dziecko nie może spać całą noc aż do czasu rozpoczęcia badania. Przed badaniem dziecko powinno zjeść posiłek.